ISPE Sağlık Bilimleri Derneği Hakkında

ISPE Sağlık Bilimleri Derneği, ISPE’nin Türkiye Şubesi olarak, ülkemizin ilaç sanayii profesyonelleri ile tedarikçilerini, ilgili akademik kurum ve otoritelerini kâr amacı gütmeyen bir yapı içerisinde bir araya getirmek üzere 2005 yılında kurulmuştur. Üniversite, resmi otorite, ilaç sanayi ve tedarikçilerinden oluşan üye profiliyle Derneğimiz, mesleki dayanışmayı ve ortak bilinci artırarak sektörde sürdürülebilir ilerlemeyi sağlamak, teknik ve mevzuat alanlarında etkin iletişim ortamı oluşturmak, farmasötik eğitimi ilaç sanayiinin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak geliştirmek, ülkemizin küresel rekabet alanında pozisyonunu desteklemek ve daha da ileri götürmek üzere çalışmaktadır.

Aralık 2005'te açılış töreni yapılan ISPE Türkiye Şubemiz, kuruluşundan bu yana geçen süre içerisinde çeşitli alanlarda dikkate değer ilerlemeler gerçekleştirmiştir. Üye sayımız, bütün beklentilerin çok üzerine çıkarak yaklaşık 222'ye ulaşmıştır. Bu gelişmelerin, büyük ölçüde ISPE Türkiye Şubesi'nin kaliteli ve iyi organize edilmiş yıllık seminerleri, çalışma grubu faaliyetleri ve web seminerleri sayesinde gerçekleştiğine inanmaktayız. Faaliyetlerimiz, ilaç endüstrimizin çalışanlarınca büyük beğeni ve takdirle karşılanmakta olup uluslararası yaklaşımların takibinin sağlanması için bir standart haline gelmiştir. 

2022 yılında 17. yılını kutlayan derneğimizin dikkati çeken bir başka önemli çalışması, İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'nde, ülkemizdeki ilk "İlaç Mühendisliği" derslerinin başlamasına yaptığı katkılardır. Ayrıca ISPE Türkiye'ye bağlı bir Öğrenci Şubemiz (Student Chapter) de burada, gelecek nesillerin endüstri liderlerini şimdiden hazırlamak ve eğitmek amacıyla kurulmuş ve üniversite öğrencilerine yönelik faaliyetlerine devam etmektedir.
2017 yılında Genç Profesyoneller Grubu olarak kurulan ve 2021 yılında isim değişikliğinin ardından, Geleceğin Liderleri bünyesinde iş hayatına yeni başlayan genç ilaç endüstrisi çalışanlarına, sektörün liderleri ile bir araya gelme, networking imkânı sağlanmaktadır.

Derneğimiz, ilaç sektörünün gelişimine sağladığımız inovatif katkılar ve sunduğumuz hizmetlerden dolayı 2007 ve 2016 yıllarında olmak üzere iki kez ISPE’nin Yılın Şubesi Ödülü ile taçlandırılmıştır. 2017 yılında ise üye sayısı artışında gösterdiği başarı ile bir başka ödüle layık görülmüştür. Ayrıca, geçmiş dönem dernek başkanlarımızdan Sn. Fatma Taman 2016 yılında ISPE Uluslararası Yönetim Kuruluna seçilerek Türkiye ilaç endüstrisini global bir platformda temsil etme gururunu bizlere yaşatmıştır.

Bir diğer önemli başarımız ise Derneğimiz bünyesinde, farklı şirketlerden üyelerimizle “Qbd&PAT” ve GAMP (İyi Otomasyon Üretim Uygulamaları) çalışma gruplarının kurulmasıdır. Çalışma grupları belirli periyotlarda toplanmakta ve sektörün ihtiyaç duyduğu konulara yönelik projeler üzerine yapılan çalışmaları katılımcıların bilgilerine sunmaktadır. 

2005 yılındaki kuruluşumuzdan itibaren Türk ilaç sektörünün global ölçekteki değişiklikleri yakından takip etmesine olanak sağlamak amacıyla, dünya çapındaki uzmanların yurtdışından konuşmacı olarak katıldığı seminerler düzenlemekteyiz. Sektör çalışanlarınca benimsenmiş olan seminerlerimize ek olarak, güncel gelişmeler ışığında çeşitli konularda da çalıştay grupları kurarak endüstrimizin yenilikleri yakından incelemesine olanak sağlıyoruz. 

Tarafsız ve kar amacı gütmeyen bir dernek olarak düzenleyici otoriteler ve ilaç endüstrine ortak paylaşım alanı da oluşturmayı başaran ISPE Sağlık Bilimleri Derneği, Türk ilaç endüstrisini ileriye taşıyacak eğitim ve organizasyonel faaliyetlerine devam etmeyi hedeflemektedir.